دسته‌بندی نشده

کنکرسیون

بسیاری از گل سنگ ها حاوی ندول هستند که کنکرسیون نیز نامیده می شوند. این ندول ها توده های منظم ، کروی ، بیضوی تا مسطح هستند که معمولا از کلسیت ، سیدریت ، پیریت ، چرت یا فسفات کلسیم همراه با مقداری از رسوب اولیه ، تشکیل شده اند.
ندول ها در طی دیاژنز در داخل رسوبات رشد می کنند که ممکن است درست در زیر حد بین رسوب – آب یا خیلی عمیق تر در ستون رسوب تشکیل گردند. ندول های دیاژنتیکی اولیه در رسوباتی که هنوز نرم و فشرده نشده اند، تشکیل می گردد.
برخی از ندول هایی که به صورت اولیه تشکیل شده اند دوباره به حرکت درآمده و در داخل کنگلومرا ها قرار می گیرند که ممکن است پوشش داشته باشند یا سوراخ شوند.
ندول ها نیز ممکن است بعد از فشردگی رسوبات میزبان در طی دیاژنز فنی تشکیل گردند ، در این حالت لامینه های رسوب بدون تاثیر بر روی ندول ها قرار دارند. رشد ندول ها از ته نشست موضعی سیمان از آبهای درون حفره ای از رسوبات ناشی شده است.
EH و PH این آب های درون حفره ای در کنترل کانی شناسی و نرخ رشد ندول ها حائز اهمیت است. در برخی موارد ندول ها در اطراف یک هسته بر اثر شرایط شیمیایی محلی تشکیل می شوند.
بیشتر ندول های متداول فاقد هسته هستند، در طول افق های مشخص یا طبقات خاصی تشکیل می شوند و منعکس کننده سطحی هستند که آ بهای درون حفره ای به فوق اشباع رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
  • ماکل
دکمه بازگشت به بالا
سوالی برایتان پیش آمده است؟
×