مقالات

دولومیت پخته

دولومیت پخته که با نام دولومیت کلسینه نیز شناخته می‌شود، ماده‌ای پرکاربرد در صنایع مختلف به شمار می‌آید که از کلسیناسیون سنگ دولومیت خام فراوری می‌شود.

دولومیت پخته عنوانی است که اگر آن را در اینترنت یا بین سایر لیست مقالات وب سایت مشاهده کنید احتمالاً کنجکاو خواهید شد که ماهیت دولومیت پخته چیست؟ چگونه تهیه می‌شود؟ چه ویژگی و کاربردهایی دارد؟ حال که شما برای برطرف کردن این حس کنجکاوی وارد صفحه مربوط به آن در وب‌سایت شرکت صنایع مهندسی دیرگداز اصفهان شده‌اید، این مژده را می‌دهیم که در ادامه مقاله به پاسخ این پرسش ها دست خواهید یافت.

سنگ دولومیت پخته که با نام دولومیت کلسینه شده نیز شناخته می‌شود، یک نوع ماده معدنی پرکاربرد فراوری سنگ دولومیت خام تهیه می‌شود.

اطلاعات درباره سنگ دولومیت

به طور کلی سنگ‌ها و کانی‌های دولومیتی از جمله سنگ‌های رسوبی و زیر مجموعه کانی‌های کربناته است. کانی‌های کربناته خود به انواع بسیار مختلفی از کانی‌ها تقسیم بندی می‌شوند. بلور تشکیل دهنده این کانی‌ها در کوچک‌ترین واحد خود، از پیوندهای یونی بین کاتیون‌های مختلف و آنیون کربنات تشکیل می‌شوند. وجه تمایز این کانی‌ها در شیوه قرارگیری کاتیون‌ها و نحوه تشکیل بلور کانی است. به طور کلی کانی‌های کربنات به سه گروه کلسیتی، آراگونیتی دولومیتی تقسیم بندی می‌شوند. مهم‌ترین سنگ آهک کلسیتی، سنگ آهک است و مهم‌ترین کانی دولومیتی نیز، همان سنگ دولومیت است.

قسمت اعظم تشکیل دهنده آهک، کلسیم کربنات است و درصد یون‌هایی مانند منیزیم کربنات در سنگ آهک بسیار ناچیز است. در سنگ‌های دولومیتی در کنار وجود کربنات کلسیم به مقدار کافی، منیزیوم کربنات نیز به مقدار زیادی وجود دارد. به‌گونه‌ای که در حالت ایده آل بایستی توازن یک به یک بین میزان کلسیم و منیزیم در سنگ دولومیتی وجود داشته باشد.

هنگامی که با میکروسکوپ به ساختار بلوری دولومیت نظاره می‌کنیم، مشاهده خواهیم کرد که این ساختار به‌صورت لایه‌لایه است. در یک لایه یون‌های کربنات قرار دارند. در یک سمت این یون‌های کربنات، یون‌های کلسیم قرار دارند و در سمت دیگر یون‌های منیزیم قرار دارند. این ساختار لایه‌ای در کل بلور تکرار می‌شود. البته ممکن است ناخالصی‌هایی در هر لحظه وجود داشته باشد به این صورت که در لایه مربوط به یون‌های کلسیم یون منیزیم قرار بگیرد و در لایه مربوط به یون‌های منیزیم یون کلسیم قرار بگیرد.

دولومیت کلسینه

دولومیت به چه طریقی پخته می‌شود؟

تهیه دولومیت پخته یا کلسینه، بر طبق فرایندی به نام کلسیناسیون سنگ دولومیت خام به دست می‌آید. سنگ دولومیت خام به روشی که از معدن به صورت خام استخراج می‌شود، کاربرد زیادی در صنایع مختلف ندارد. این سنگ به همراه خود دارای ناخالصی‌هایی است که راندمان تولیدی را در کاربری صنایع مختلف کاهش می‌دهند. از این رو بایستی ناخالصی‌ها به روشی از سنگ دولومیت خام جداسازی شوند.

از جمله ناخالصی‌ها می‌توان به گازهای فرار مانند کربن دی اکسید و سایر ناخالصی‌ها مانند فلز آهن نام برد. در طی فرایند کلسیناسیون سنگ دولومیت خام در دمای بالای ۸۰۰ درجه حرارت داده می‌شود و این امر باعث جداسازی کربن دی اکسید از بلور کلسیم و منیزیم کربنات شده و اکسید کلسیم و منیزیوم را تولید می‌کند. ماده خارج شده از این فرایند نسبت به ماده اولیه خالص‌تر شده است، رطوبتش کاهش یافته و به فرم اکسید تبدیل شده است. در کنار اینها، ماده کلسیم شده هدایت الکتریکی حالت پایدارتر و با دوام تری گرفته است.

کلسیناسیون را می‌توان در کوره‌های مختلفی از جمله کوره‌های دوار و کوره‌های شفت اجرا نمود. در برخی از این کوره‌ها بین مواد خام و محصولات سوختنی فاصله‌ای وجود ندارد و آنها در کنار یکدیگر هستند. در مدلی دیگر نیز حائل بین مواد خام و مواد سوختنی وجود دارد. تجربه نشان داده که مدل تماس مستقیم کارایی بسیار بیشتری دارد.

نکته جانبی درباره فرایند کلسیناسیون هم وجود دارد و آن این است که این فرایند در ابتدا فقط برای کلسیناسیون سنگ آهک و دولومیت کاربرد داشت. اما امروزه این فرایند تعریفی بسیار گسترده‌تر گرفته است و کاربردهای آن بسیار افزایش یافته است. به گونه ای که از فرایند کلسیناسیون برای تولید گچ، سیمان، سرامیک و در صنعت آلومینیوم کاربرد فراوانی یافته است.

کلسیناسیون

کاربرد دولومیت پخته

دولومیت پخته از دیرباز تاکنون کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف داشته است. هرچه جلوتر که می‌رویم کاربردهای دولومیت پخته یا کلسینه افزایش می‌یابند. در ادامه انواع کاربردهای دولومیت پخته مورد بحث و بررسی قرار گرفته است:

دولومیت پخته در صنایع عمرانی

در صنایع عمرانی و امور ساخت و ساز، دولومیت پخته کاربردهای فراوانی دارد. در ساده‌ترین مدل از دولومیت کلسینه برای کف سازی آسفالت خیابان‌ها و جاده‌ها و همچنین مسیرهای ریلی استفاده می شود. در برخی مناطق از سنگ دولومیت برای تهیه آجرهای ساختمانی نوین استفاده می‌شود. یک نمونه دیگر از کاربرد در ساخت و ساز نیز تهیه سیمان‌های پرتلند را می‌توان نام برد که دولومیت کلسینه در تولید این سیمان نقش مهمی دارد.

کاربرد دولومیت پخته در اکتشافات و صنایع نفت و گاز

از سنگ‌های دولومیتی در مخازن نفت و گاز استفاده می‌شود. بدین صورت که به دلیل ایجاد فضای خالی زمان تبدیل کلسیت به دولومیت، این فضای خالی توسط نفت و گاز پر می‌شود؛ لذا می توان دولومیت را به عنوان سنگ ذخیره کننده نفت و گاز به کار برد.

صنایع تولید سوخت‌های نوین

دولومیت پخته شده در صنایع نوین مانند تولید سوخت‌های زیستی در امر تصفیه سوخت‌های گازی تولیدی و همچنین به‌عنوان کاتالیزور کاربرد فراوانی پیدا کرده است.

صنعت تولیدات شیشه

دولومیت پخته یا کلسینه شده به دلیل آنکه محتوی مقداری اکسید آهن در ترکیبات خود است. در صنعت تولید ظروف شیشه‌ای بی‌رنگ و بعضاً شیشه‌های کم آهن کاربرد دارد. کارشناسان معتقدند که شیشه‌هایی که در ترکیبات خود دولومیت کلسینه دارند، از دوام بیشتری نسبت به سایر شیشه‌های تولید شده به دیگر روش‌ها برخوردارند.

سنگ دولومیت

استفاده از دولومیت پخته کشاورزی و دامپروری

مدل پودر شده دولومیت پخته در کشاورزی و دامپروری هم کاربرد دارد. در کشاورزی یک کاربرد دولومیت کلسینه در کاهش اسیدیته خاک است. در کاربرد دیگر به عنوان منبعی برای تأمین منیزیم خاک به کار می‌رود.

در دامپروری نیز جهت تأمین ماده معدنی کلسیم و منیزیم برای تغذیه دام کاربرد دارد. از طرفی به دلیل آن که این پودر حالتی نرم دارد، برای نرم کردن علوفه خشک دام نیز به کار می‌رود.

لاستیک سازی و تولیدات تایر با دولومیت کلسینه

استفاده از پودر دولومیت کلسینه شده در صنایع تولید لاستیک، به افزایش حجم لاستیک و تنظیم نرمی و سفتی لاستیک کمک شایانی کرده است.

استفاده از دولومیت پخته شده در صنعت تولید سرامیک

استفاده از دولومیت پخته شده در صنعت سرامیک باعث شده است که خلوص و کیفیت سرامیک‌های تولیدی افزایش یابد و همچنین رنگ سفید یکدستی به خود بگیرد.

صنعت تولید سیمان

ازآنجایی‌که دولومیت پخته شده چگالی و سختی بالایی دارد، در صنعت تولید سیمان به عنوان یک ماده شیمیایی سخت و پرکننده در مخلوط سیمان تولیدی به کار می‌رود

تولید منیزیم خالص

امکان استفاده از دولومیت کلسینه شده به عنوان ماده‌ای برای تهیه منیزیم خالص وجود دارد. در گذشته دولومیت پخته منبع اصلی تولید فلز منیزیم بوده است اما امروزه با منابع دیگری جایگزین شده است.

کاربرد های فراوان دولومیت کلسینه در صنایع تولید آهن و فولاد

دولومیت کلسینه در اکثر مراحل و فرآیندهای تولید آهن و فولاد کاربرد دارد. از دولومیت کلسینه میتوان برای تهیه آجر های نسوز کوره فولاد استفاده نمود. همچنین می‌توان در درون کوره نیز برای عدم تخریب آجرهای نسوز جهت جلوگیری از حل شدن در داخل سرباره استفاده نمود. همچنین دولومیت پخته شده می‌تواند به پفکی شدن سرباره نیز کمک شایانی نماید.

کاربرد در تصفیه آب و فاضلاب

فاضلاب‌های صنعتی و کشاورزی غالباً دارای فلزات سنگین از جمله فسفات و آمونیوم هستند. خطر این فلزات برای محیط زیست بسیار زیاد بوده و همچنین استفاده مجدد از آب را غیر ممکن می‌کند. فیلترهای حاوی دولومیت کلسینه امکان تصفیه آب و جداسازی این فلزات خطرناک را دارند.

دولومیت پخته شده

آنالیز دولومیت پخته اصفهان

در صورتی که تمایل به خریداری دولومیت پخته در اصفهان دارید، بایستی مشخصات کامل آن را قبل از خرید از فروشنده بخواهید. یکی از معروف ترین و با سابقه ترین شرکت هایی که در امر تولید و فروش دولومیت پخته شده در اصفهان فعالیت می کند، شرکت مهندسی صنایع دیرگداز اصفهان است. خواص دولومیت کلسینه شده این شرکت به صورت زیر است:

فرمول مولکولی MgO-CaO است. وزن مولکولی آن ۹۶.۳۸ گرم بر مول و چگالی آن ۱.۶ گرم بر سانتی متر مکعب است. رنگ سنگ های تولیدی اغلب سفید یا سفید با رگه های خاکستری است.  انحلال پذیری آن در آب نیز مناسب است و تولید دولومیت هیدراته همراه با ایجاد حرارت می کند.

قبل از خرید دولومیت کلسینه بهتر است دقت کنید که از چه دانه بندی هایی تشکیل شده است تا با صنعت شما سازگار باشد. برخی صنایع با دولومیت پخته به سایزهای بزرگتر و برخی نیز به دولومیت به سایزهای کوچکتر نیازمندند. خبر خوب اینکه شرکت مهندسی صنایع دیرگداز اصفهان، دولومیت کلسینه شده را در انواع دانه بندی های زیر تولید می کند، تا جوابگوی انواع و اقسام کاربری های صنعتی باشد.

0 – 15 mm
5 – 15 mm
15 – 30 mm
20 – 50 mm
20 – 60 mm

مشخصه اصلی کیفیت دولومیت کلسینه فرآوری شده در کمتر بودن میزان ناخالصی های آن است، هرچه دولومیت پخته شده شما خالص تر باشد، بازدهی تولیدات شما افزایش خواهد یافت. در تصویر زیر شما میتوانید آنالیز دولومیت کلسینه شده شرکت مهندسی صنایع دیرگداز اصفهان را مشاهده نمایید.

سخن پایانی

در طول این مقاله به سوالات مطرح شده در مقدمه درباره ماهیت، منشاء، روش تولید و کاربرد دولومیت پخته شده پرداختیم. توصیه نهایی ما به شما این است که اگر قصد خرید دولومیت پخته شده دارید، بهتر است در کنار توجه به پارامتر قیمت دولومیت کلسینه، از بالا بودن درصد خلوص آن نیز مطمئن شوید. جهت اطلاع از آخرین قیمت و روش های خرید دولومیت کلسینه شده می توانید با شماره گیری تلفن 33-03153355530 اطلاعات مورد نظر را از کارشناسان شرکت مهندسی صنایع دیروز اصفهان اخذ نمایید‌.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
سوالی برایتان پیش آمده است؟
×