خط تولید دولومیت کلسینه در اصفهان

دولومیت کلسینه

دولومیت کلسینه که آن را با نام‌‌های دولومیت پخته یا دولومیت پخته شده نیز می‌شناسند از مواد پرکاربرد صنعتی است که از واکنش‌های کلسیناسیون دولومیت خام به دست می‌آید.

دولومیت-کلسینه-چیست

دولومیت کلسینه

دولومیت کلسینه از واکنش‌های کلسیناسیون دولومیت تهیه و تولید می‌گردد. دولومیت یک کانی کربناته بی آب است که از کربنات دوگانه کلسیم و منیزیم (CaCO3.MgCO3) تشکیل شده است و یکی از مواد اولیه مهم مورد استفاده در صنایع تولید آهن و فولاد است.

اگر برای شما سؤالی پیش آمده اینکه که کلسینه چیست؟ یا این فرایند کلسینه یعنی چه؟ پاسخ این است که زمانی که یک ماده کلسینه می‌شود، ناخالصی‌های آن با دادن حرارت بسیار بالا از آن جدا می‌شوند. ماده کلسینه واکنش پذیری به مراتب بیشتری نسبت به ماده اصلی خود دارد. در این مقاله پس از معرفی دولومیت کلسینه یا دولومیت پخته به بررسی تولید آن در کنار موارد مصرف آن و آنالیز دولومیت کلسینه تولید شده توسط شرکت مهندسی صنایع دیرگداز اصفهان می‌پردازیم. در صورتی که قصد خرید این محصول دارید، توصیه می‌کنیم که ادامه مقاله را از دست ندهید.

دولومیت-کلسینه

دولومیت کلسینه چیست؟

دولومیت کلسینه شده عبارت است از اکسید کلسیم CaO و اکسید منیزیم (MgO) که در اثر حرارت دادن سنگ معدن دولومیت MgCO3 . CaCO3 در کوره به دست می‌آید. MgO و CaO کاملاً جدا از یکدیگر تشکیل گشته و هیچ‌گونه حلالیتی در یکدیگر نداشته و بین آنها هیچ فازی تشکیل نمی‌گردد.

افراد و شرکت‌هایی که در حوزه فروش دولومیت کلسینه فعالیت می‌کنند، آن را با نام‌ دولومیت پخته  نیز می‌شناسند. 

کلسیناسیون دولومیت یک فرایند عملیات حرارتی برای انجام تجزیه حرارتی دولومیت خام با هدف حذف LOI یا دی‌اکسیدکربن بخشی از اجزای آن است. کلسیناسیون، واکنشی گرماگیر بوده و در شکل جامد دولومیت صورت می‌گیرد. برای تهیه یک تن دولومیت پخته شده به حدود دو تن دولومیت خام نیاز است.

روش تولید دولومیت کلسینه

دولومیت کلسینه مورد استفاده در کاربردهای مختلف پس از استخراج می‌بایست مراحلی را پشت سر بگذارد که بدین شرح است:

۱_ آماده سازی دولومیت با خرد کردن و سرند کردن در اندازه های مختلف

۲_ مرحله کلسیناسیون دولومیت خام

۳_ فراوری بیشتر دولومیت کلسینه شده از طریق هیدراته کردن و در نتیجه تهیه دولومیت هیدراته

۴_ مرحله تف جوشی دولومیت(زینتر کردن) جهت استفاده از آن به عنوان ماده نسوز

۵_ مراحل مربوط به انتقال، ذخیره سازی و جابه‌جایی

دولومیت در سه شکل شامل دولومیت خام، دولومیت کلسینه شده و دولومیت زینتر شده در فرایندهای ساخت آهن و فولاد و دیرگدازهای دولومیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، سنگ دولومیت پس از استخراج تحت فرایند خرد شدگی قرار می‌گیرد و سپس برای جداسازی قطعات با اندازه‌های مختلف غربالگری می‌شود.

با حذف کربن دی اکسید در طی مراحل کلسینه کردن دولومیت، این محصول به شکل متخلخل که دارای خاصیت واکنش پذیری بالا است، تبدیل می‌شود. کربنات‌های موجود در دولومیت طی گرم کردن دولومیت خام، طبق فرمول زیر تجزیه می‌شوند:

CaCO3.MgCO3 + حدود 725 کیلو کالری گرما = CaO.MgO + 2 CO2

طبق این واکنش با ورود دولومیت خام به داخل کوره و پیشروی در آن، طی دو مرحله تجزیه می‌شود. در مرحله اول، در حرارت حدود ۵۵۰ درجه سانتیگراد کربن دی اکسید شروع به آزاد شدن از جزء 3MgCo دولومیت خام می‌نماید و در مرحله بعدی کربن دی اکسید در حدود ۸۱۰ درجه سانتیگراد و در زمان تجزیه CaCo3 از این جز دولومیت آزاد می‌شود. دمای تجزیه بستگی به فشار جزئی کربن دی اکسید موجود در جو فرایند دارد.

خط تولید دولومیت کلسینه

پیرو اشاره ضمنی به تولید دولومیت کلسینه اصفهان در مطالب فوق، در ادامه به‌تفصیل به این بحث پرداخته می‌شود. در فرایند کلسینه کردن دولومیت از انواع مختلفی از کوره‌ها استفاده می‌شود که این کوره‌ها معمولاً یا به شکل دوار یا به‌صورت شفت کوره هستند. عوامل دخیل در انتخاب نوع کوره به ویژگی‌های دولومیت خام استخراجی، میزان تولید، هزینه سوخت، هزینه‌های سرمایه‌گذاری، سوخت موجود، شرایط محلی، زیرساخت‌های موجود و… بستگی دارد.

 

 

کوره‌های دوار:

این کوره‌ها با پیش گرمکن یا بدون آن غالباً دولومیت خام را با اندازه‌های مواد بین ۱۰ تا ۵۰ میلیمتر کلسینه می‌نمایند. تعادل حرارتی کوره‌های دوار با تلفات نسبتاً زیاد با گازهای خروجی از طریق پوسته کوره طبقه‌بندی می‌شود. ۶۰ درصد از انرژی سوخت وارد شده به کوره دارای پیش گرمکن برای مراحل کلسینه کردن مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

 

کوره‌های تک محور عمودی:

در این کوره‌ها، تعادل بین گرمای موجود از ناحیه کلسینینگ و گرمای مورد استفاده در پیش گرمایش وجود ندارد. حتی در صورت برآیند کلسیناسیون ایده آل هم گرما و دمای گاز ممکن است بیش از ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد باشد.

 

 

کوره‌های شفت عمودی:

سومین نوع فراوری دولومیت خام، تف جوشی دولومیت است که به آن گاهی اوقات برشته کردن دولومیت نیز اطلاق می‌شود. دولومیت تف جوشی در ساخت محصولات نسوز مورد استفاده قرار می‌گیرد، چرا که دولومیت خام در دمای بیش از ۱۶۵۰ درجه سانتی‌گراد و یا حتی بیش از ۱۸۰۰ درجه سانتیگراد فرایند تف جوشی را سپری می‌کند.

در کوره شفت عمودی، بریکت های دولومیت کلسینه شده به عنوان ماده خوراک مورد استفاده قرار می‌گیرند. اساس کار آن نیز بر مبنای تکنولوژی جریان مخالف است که از یک پوسته استوانه‌ای از جنس فولاد و با ارتفاع بیش از 10 متر و به شکل گرد و پوشش داده شده با مواد نسوز تشکیل شده است.

کاربردها و موارد مصرف دولومیت کلسینه

در ادامه به برخی کاربردهای این ماده اشاره می‌کنیم.


کاربرد دولومیت در فرایند تولید آهن:

از موارد مصرف این ماده در مراحل تولید آهن از طریق کوره بلند (BF) در فرایند پخت و یا به عنوان خوراک مستقیم به کوره اضافه می‌شود که هم از نوع دولومیت خام و هم از دولومیت کلسینه استفاده می‌گردد.

دولومیت در فرایند تولید آهن

دولومیت روان کننده در فولاد سازی:

در اولین نقش خود، منبع مقداری آهک (CaO) است؛ درنتیجه مصرف آهک کلسینه شده را کاهش می‌دهد و در نقش دوم، دولومیت کلسینه شده برای محافظت از پوشش منیزیت کربنی مخزن فولادسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

دامپروری

 

محتوای بالای کلسیم و منیزیم در دولومیت پخته اصفهان باعث شده تا به یکی از اجزای مهم در خوراک دام تبدیل گردد. این ماده خاصیت روان‌کنندگی خوراک و علوفه خشک را دارد. از طرفی رنگ دولومیت کلسینه حالت اشتهاآور را برای دام ایجاد می‌کند.

 

تصفیه آب و فاضلاب

یکی دیگر از موارد مصرف این ماده در تصفیه آب و فاضلاب است. دولومیت پخته دارای توانایی رسوب آمونیوم و فسفات موجود در فاضلاب‌های کشاورزی و شهری و صنعتی است. یک نکته قابل‌توجه این است که آمونیوم و فسفات ته‌نشین شده قابلیت استفاده در کودهای کشاورزی را دارند.

 

شیشه و سرامیک

برای تولید انواع شیشه و سرامیک نیز استفاده از دولومیت به عنوان ماده اولیه وجود دارد.

 

تولید سوخت زیستی

کاربرد نوینی که برای دولومیت کلسینه به وجود آمده، در حوزه تولید سوخت‌های زیستی است. افرادی که در حوزه تولید سوخت زیستی کار می‌کنند با خرید دولومیت کلسینه از آن به عنوان کاتالیزور در فرایند تولید سوخت زیستی استفاده می‌کنند.

بیوگاز یکی از سوخت‌های زیستی است که از طریق تخمیر فاضلاب تولید می‌شود. محققان این حوزه، از آهک پخته برای تصفیه گاز خام تولیدی استفاده می‌کنند.

آنالیز دولومیت کلسینه

در صورتی که تمایل به خرید دولومیت کلسینه در اصفهان دارید، بایستی مشخصات کامل آن را از فروشنده بخواهید. یکی از بزرگترین شرکت‌هایی که در امر تولید و فروش دولومیت کلسینه در اصفهان فعالیت می‌کند، شرکت مهندسی صنایع دیرگداز اصفهان است.

خواص دولومیت کلسینه اصفهان (به طور نسبی) به‌صورت زیر است:

فرمول: MgO-CaO

وزن مولکولی: 96.38 g / mol

رنگ: سفید، سفید خاکستری

دانسیته: gr/cm3 1.6

انحلال‌پذیری: در آب حل شده و تولید MgO(OH)2,Ca(OH)2 توأم با حرارت می‌نماید.

دانه‌بندی دولومیت پخته اصفهان

شرکت مهندسی صنایع دیرگداز اصفهان قادر است دولومیت پخته تولید شده در کارخانه خود را در دانه‌بندی‌های زیر با بهترین کیفیت ارائه کند.

آنالیز شیمیایی این ماده در شرکت مهندسی صنایع دیرگداز اصفهان به شرح زیر است:

سخن پایانی

در این مقاله شما را با دولومیت کلسینه به طور کامل آشنا کردیم. سپس با توضیح روش و خط تولید دولومیت پخته و موارد مصرف دولومیت یا آهک پخته در صنایع مختلف آشنا شدید. لازم به ذکر است هر زمان که قصد خرید این محصول را داشتید، آنالیز آن را، از عاملین فروش معتبر بخواهید تا بتوانید بهترین بازدهی را در استفاده از دولومیت پخته در صنعت و کسب و کار خود داشته باشید. جهت اطلاع از آخرین قیمت این ماده می‌توانید با شماره گیری تلفن 03152424392 اطلاعات جامع و مبسوطی را از کارشناسان شرکت مهندسی صنایع دیرگداز اصفهان بخواهید.

فرم ثبت سفارش

خرید آنلاین دولومیت کلسینه

مراحل ثبت سفارش

– ثبت فرم

فرم ثبت سفارش را پر کرده و ارسال کنید.

– بررسی فرم و تماس کارشناسان

بعد از بررسی فرم توسط کارشناسان، با شما تماس گرفته خواهد شد.

– برآورد هزینه، صدور و ارسال پیش فاکتور

بر اساس موارد درخواستی، هزینه اعلام و پیش فاکتور ارسال خواهد شد.

– پرداخت وجه

پرداخت وجه و تماس جهت تاییدیه

– ارسال محصول

محصولات مطابق با سفارش، آماده و ارسال می شود

دولومیت

دولومیت و سنگ دولومیت

احتمالاً شما هم با خواندن عنوان این مقاله کنجکاو شده‌اید که سنگ دولومیت چگونه سنگی است؟ چگونه و با چه اجزایی تشکیل شده است؟

ادامه مطلب »
آهک خام

سنگ آهک

آشنایی با سنگ آهک سنگ آهک یک سنگ رسوبی است که عمدتاً از کربنات کلسیم تشکیل شده است. کلسیم یکی از عناصر نسبتاً فراوان

ادامه مطلب »

درباره صنایع دیرگداز اصفهان

با صنایع دیرگداز اصفهان بیشتر آشنا شوید ...

درباره-صنایع-دیرگداز-اصفهان
دکمه بازگشت به بالا
سوالی برایتان پیش آمده است؟
×