خط تولید آهک کلسینه در اصفهان

آهک کلسینه

آهک کلسینه که از واکنش‌های کلسیناسیون سنگ آهک به دست می‌آید، به دلیل واکنش‌پذیری بالا و ویژگی‌های خاص دیگر، کاربردهای بسیاری را در انواع صنایع مختلف پیدا کرده است.

آهک-کلسینه

آهک کلسینه

آهک یک ماده خام صنعتی و یکی از پرمصرف‌ترین و ارزان‌ترین مواد قلیایی کننده است که در سراسر جهان استفاده می‌شود. غالباً در فرایندهای شیمیایی به‌صورت رقیق شده یا هیدروکسید کلسیم یا دوغاب که از طریق افزودن آب به آهک کلسینه تولید و استفاده می‌شود. اصطلاح کلسیناسیون سنگ آهک به فرایند تجزیه حرارتی به آهک و دی‌اکسیدکربن اشاره دارد. اغلب به عنوان “کلسیناسیون” نامیده می‌شود که محصول تولیدی را اهک کلسینه می‌نامند. در این مقاله پس از معرفی آهک کلسینه به بررسی کاربرد آن و روش و خط تولید آن در کنار آنالیز آهک کلسینه تولید شده در خط تولید آهک کلسینه شرکت مهندسی صنایع دیرگداز اصفهان خواهیم پرداخت‌. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم ادامه این مقاله را از دست ندهید.

آهک کلسینه چیست؟

آهک کلسینه که آن را با نام آهک زنده نیز می‌شناسند از طریق واکنش‌های کلسیناسیون به تولید می‌رسد. این آهک، ماده‌ای است که از طریق خالص‌سازی به روش دادن حرارت به سنگ آهک معدنی تولید می‌گردد. این ماده واکنش‌پذیری بسیار بالایی دارد و زمانی که در معرض رطوبت یا آب قرار داشته باشد، به آهک هیدراته یا دوغاب تبدیل می‌شود. این واکنش‌پذیری بالا باعث شده تا آهک زنده در بسیاری از صنایع کاربرد بالایی داشته باشد. از صنعت ساختمان‌سازی گرفته تا صنعت تولید سیمان و تولید فولاد که در ادامه به‌تفصیل به کاربردهای آهک های کلسینه شده می‌پردازیم.

آهک کلسینه چه کاربردی دارد؟

اهک کلسینه در محیط‌زیست، متالورژی، ساخت‌وساز، کاربردهای شیمیایی/صنعتی و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود. از آنجایی که آهک برای مطابقت با مقررات آب و هوا، آب آشامیدنی، فاضلاب و مواد زائد جامد استفاده می‌شود لذا استفاده از آن در کاربردهای زیست‌محیطی از رشد سریعی برخوردار است.

کاربرد آهک در ساخت‌وساز و صنایع عمرانی

استفاده از آهک کلسینه در صنعت ساخت‌وساز تاریخچه بسیار طولانی دارد. از دیرباز تاکنون از آهک زنده به عنوان ماده اولیه تولید آجر سیمان و ملات ساختمان استفاده می‌شده است. در صنایع راه‌سازی نیز از آهک زنده برای تثبیت خاک برای جاده‌ها، سدهای خاکی و باند فرودگاه‌ها استفاده می‌شود.

 

 کاربرد آهک در صنعت تولید فولاد

بیشترین کاربرد این ماده در صنعت، مربوط به تولید فولاد است. کاربردهای آهک در صنعت فولاد به حدی زیاد است که تصور صنعت آهن و فولاد بدون استفاده از آهک غیر ممکن است. آهک زنده یا کلسینه در صنعت فولاد برای حذف ناخالصی‌هایی مانند گوگرد، سیلیس و فسفر از طریق واکنش دادن با آن‌ها و ایجاد سرباره مواد ناخالص، خنثی‌کردن محیط واکنش‌ها جهت جلوگیری از انجام واکنش‌های اضافی و ایجاد شارژ در کوره‌های قوس الکتریکی جهت تولید فولاد باکیفیت استفاده می‌شود.

آهک کلسینه در صنعت تولید فولاد

استفاده‌های زیست‌محیطی آهک کلسینه

اهک کلسینه یک ماده مقرون‌به‌صرفه برای تصفیه ضایعات حیوانی است که تولید این ضایعات روزبه‌روز در حال افزایش است. آهک زنده همچنین می‌تواند برای تصفیه زیستی فاضلاب، از جمله فاضلاب شهری، لجن صنعتی، ضایعات نفتی و زهکشی اسیدی استفاده شود.

همچنین از آهک برای تصفیه پسماندهای خطرناک استفاده می‌شود. آهک بیشتر فلزات را با تبدیل آنها به اشکال شیمیایی پایدارتر که احتمال شستشوی کمتری دارند، تثبیت می‌کند. علاوه بر این، زمانی که آهک به خاک اضافه می‌شود، می‌تواند یک راه بسیار مؤثر برای جامد کردن مواد و جلوگیری از تخلیه آتی پسماندهای خطرناک به محیط باشد.

 

کاربردهای اهک کلسینه در صنایع شیمیایی

این ماده کاربردهای بسیار متنوعی را در صنایع شیمیایی دارد که جهت دور نشدن از مطلب اصلی به توضیح مختصر هریک اکتفا می‌کنیم.

 • پیش ساز قلیایی برای تولید سود سوزآور (NaOH).
 • کاربرد در تصفیه اسیدسیتریک جهت استفاده مجدد از آن.
 • کاربرد در فرایند تولید منیزیم از آب دریا.
 • تولید سفیدکننده‌های هیپوکلریت کلسیم از طریق واکنش اهک کلسینه با کلر.
 • استفاده در تولید اتیلن یا پروپیلن گلیکول از طریق فرایند کلروهیدرین.
 • آهک زنده یا کلسینه در ساخت مواد آلی مانند استات کلسیم، استئارات، اولئات، تارتارات، لاکتات، سیترات، بنزوات و گلوکونات استفاده می‌شود.
 •  

کاربردهای صنعتی اهک کلسینه

 • استفاده از آهک هیدراته برای تولید قند از نیشکر و چغندرقند ضروری است.
 • در صنایع لبنی مانند تولید کره و سایر فرایندهای تخمیری کاربرد دارد.
 • در صنعت تولید چسب و ژلاتین
 • در صنعت نانوایی، در تهیه بیکینگ‌پودر، از واکنش اسید فسفریک خالص با آهک با کلسیم بالا ساخته می‌شود.
 • در انبار میوه و سبزی‌ها، جهت افزایش ماندگاری و عدم خرابی محصولات

کمی بیشتر درباره واکنش‌های کلسیناسیون بدانیم.

واکنش شیمیایی کلسینه کردن آهک برای تولید اهک کلسینه با وجود آنکه بسیار ساده و آسان به نظر می‌رسد. ولی در عمل از پیچیدگی‌های خاصی برخوردار است و به عوامل بسیاری وابسته است. واکنش اصلی در کلسینه کردن سنگ آهک به‌صورت زیر است:

CaCO3 + Q → CaO + CO2

کلسینه کردن یک واکنش عملیات حرارتی است که معمولاً در دمای تجزیه حرارتی یا بالاتر از آن انجام می‌شود. این دما معمولاً دمایی است که در آن انرژی آزاد گیبس استاندارد برابر با صفر است.

کلسیناسیون یک واکنش تعادلی است. اگر فشار جزئی CO2 محیطی، کمتر از مقدار تعادلی فشار جزئی در دمای معین باشد، CaCO3 به آهک زنده یا کلسینه تجزیه می‌شود. از طرف دیگر، اگر فشار جزئی CO2 از این مقدار تعادل بیشتر شود، هر اهک کلسینه تشکیل شده دوباره به کربنات یا سنگ آهک تبدیل می‌شود.

سرعت واکنش تجزیه، توسط فشار جزئی CO2، دمای واکنش و اندازه ذرات کنترل می‌شود. در دمای 700 درجه سانتیگراد و فشار اتمسفر، حتی در غیاب CO2، واکنش بسیار کند پیش می‌رود.

کلسینه کردن CaCO3 یک واکنش بسیار گرماگیر است. واکنش تنها زمانی شروع می‌شود که دما بالاتر از دمای لازم تفکیک کربنات‌ها در سنگ آهک باشد. این دما معمولاً بین 780 درجه تا 1340 درجه سانتیگراد است.

از عوامل مؤثر بر کلسینه شدن می‌توان ساختار کریستالی را نام برد که بر میزان کلسینه شدن، استحکام داخلی سنگ آهک و اندازه بلور حاصل از آهک پس از کلسینه کردن تأثیر می‌گذارد. بلورهای کوچک‌تر در حین کلسینه شدن تجمع می‌یابند و بلورهای بزرگ‌تر را تشکیل می‌دهند که به نوبه خود باعث انقباض و کاهش حجم می‌شوند.

مقداری سنگ آهک به دلیل ساختار کریستالی خود در طی فرایند کلسینه شدن متلاشی می‌شود. این نوع سنگ آهک برای کلسینه کردن مفید نیست.

خط تولید آهک کلسینه

تولید آهک متالورژی مناسب فولادسازی معمولاً به دو روش، یکی در کوره‌های دوار (Rotary Klin)و دیگری در کوره شفت(Shaft Klin)  انجام می‌گیرد.

کوره‌های دوار

دو نوع کوره دوار وجود دارد که معمولاً برای تولید آهک استفاده می‌شود:

(1) کوره دوار بلند (LRK) و (2) کوره دوار با پیش گرمکن (PRK).

 • کوره‌های دوار بلند LRK: از یک استوانه چرخان تا 150 متر طول تشکیل شده است. سنگ آهک از انتهای بالایی وارد می‌شود و سوخت به‌ اضافه هوای احتراق از انتهای پایینی تزریق می‌شود. اهک کلسینه از کوره به یک خنک‌کننده آهک تخلیه می‌شود و در آنجا برای گرم‌کردن هوای احتراق استفاده می‌شود. در LRK پیش گرمکن وجود ندارد و مشعل‌های سوخت در انتهای تخلیه آهک قرار دارند. نوع سوخت می‌تواند سوخت‌های فسیلی گازی، مایع، جامد و حتی سوخت‌های زیستی باشد.
 • کوره‌های دوار با پیش گرمکن (PRK): کوره‌های دوار را می‌توان با پیش گرم‌کن‌ها نصب کرد. PRKها به‌طورکلی به طور قابل‌توجهی کوتاه‌تر از LRKهای معمولی هستند (به‌عنوان‌مثال 40 متر تا 90 متر). استفاده از گرما به دلیل کاهش تلفات تشعشع و همرفت و همچنین افزایش بازیابی گرما از گازهای خروجی کاهش می‌یابد.

تعدادی از طرح‌های پیش گرمکن از جمله شفت‌های عمودی و توری‌های متحرک توسعه ‌یافته‌اند. پیش گرمکن باید بر اساس اندازه و خواص سنگ آهک خوراک انتخاب شود. اکثر آنها می‌توانند اندازه کمتر از 10 میلی‌متر را بپذیرند. درحالی‌که برخی از سنگ‌های آهکی تا 6 میلی‌متر استفاده کرده‌اند و برخی نمی‌توانند سنگ‌آهک‌های ضعیف یا سنگ آهکی را که مستعد شکسته شدن هستند، را تحمل کنند.


کوره‌های شفت

پرکاربرد ترین کوره ها که برای تولید آهک استفاده می شوند از نوع شفت هستند. کوره های شفت در طراحی عمودی، تا 30 متر ارتفاع و با قطری تا 6 متر هستند. برای این نوع کوره، سنگ آهک در قسمت بالایی کوره وارد می‌شود که به تدریج در مراحل مختلف کوره به سمت پایین راه می یابد تا زمانی که در قسمت پایین به عنوان اهک کلسینه تخلیه می‌شود. استفاده از کوره های شفت سنتی به دلیل دشواری در فراهم نمودن توزیع یکنواخت گرما در سطح مقطع کوره و حرکت یکنواخت مواد در مسیر کوره کاهش یافته است.

آنالیز آهک کلسینه اصفهان

واکنش‌پذیری آهک کلسینه تولید شده در خط تولید اهک کلسینه در دیرگداز اصفهان با اندازه‌گیری سرعت واکنش آهک در حضور آب قابل‌اندازه‌گیری است. میزان واکنش‌پذیری بر قیمت اهک کلسینه تأثیر مستقیم دارد. هرچه اهک کلسینه واکنش‌پذیری بیشتری داشته باشد، بایستی هزینه بیشتری را برای خرید آن صرف کنید.

واکنش‌پذیری آهک زنده یا کلسینه به پارامترهای مختلف مربوط به ماده اولیه و فرایند بستگی دارد. این پارامترها عبارت‌اند از (1) دما و زمان سوختن، (2) ساختار کریستالی سنگ آهک، (3) ناخالصی‌های سنگ آهک، و (4) نوع کوره و سوخت مصرفی.

هر نوع خاصی از آهک واکنش‌پذیری خاصی دارد که به نوبه خود با الزامات کاربرد و فرایند خاص کنترل می‌شود. همان‌طور که در بالا ذکر شد، ویژگی‌های آهک به مواد خوراک سنگ آهک، نوع کوره و سوخت مورد استفاده نیز بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، کوره‌های شفت معمولاً آهک با واکنش‌پذیری متوسط تا کم تولید می‌کنند، درحالی‌که کوره‌های جدیدتر با سوخت گاز معمولاً آهک با واکنش‌پذیری بالا تولید می‌کنند.

 

دانه‌بندی

شرکت مهندسی صنایع دیرگداز اصفهان قادر است آهک کلسینه تولید شده در کارخانه خود را در دانه‌بندی‌های زیر با بهترین کیفیت ارائه دهد. نکته قابل‌توجه این است که هرچقدر اندازه دانه‌ها کوچک‌تر باشد، قدرت و سرعت واکنش‌ها بیشتر خواهد بود:

واکنش‌پذیری شیمیایی این ماده نیز به دلیل تفاوت در ساختار کریستالی و ماهیت ناخالصی‌هایی مانند SiO2، Al2O3 و Fe و غیره، تنوع زیادی دارد. آنالیز آهک زنده یا کلسینه تولید شده در خط تولید آهک کلسینه در اصفهان به شرح زیر است:

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی آهک کلسینه و کاربردهای آن پرداختیم. واکنش‌های کلسیناسیون و خط تولید اهک کلسینه را به طور کامل برای شما شرح دادیم. لازم به ذکر است به هنگام خرید این ماده، در کنار توجه به قیمت آن، به آنالیز اهک کلسینه نیز که توسط شرکت تولیدی ارائه می‌شود توجه ویژه نمایید تا اینکه مناسب‌ترین نوع آهک را برای کار خود انتخاب کنید. برای خرید آهک زنده یا کلسینه با قیمت و کیفیت مناسب می‌توانید روی کمک شرکت مهندسی صنایع دیرگداز اصفهان با بیش از ۲۰ سال سابقه در تولید آهک زنده یا کلسینه حساب ویژه باز کنید.

فرم ثبت سفارش

خرید آنلاین آهک کلسینه

مراحل ثبت سفارش

– ثبت فرم

فرم ثبت سفارش را پر کرده و ارسال کنید.

– بررسی فرم و تماس کارشناسان

بعد از بررسی فرم توسط کارشناسان، با شما تماس گرفته خواهد شد.

– برآورد هزینه، صدور و ارسال پیش فاکتور

بر اساس موارد درخواستی، هزینه اعلام و پیش فاکتور ارسال خواهد شد.

– پرداخت وجه

پرداخت وجه و تماس جهت تاییدیه

– ارسال محصول

محصولات مطابق با سفارش، آماده و ارسال می شود

دولومیت

دولومیت و سنگ دولومیت

احتمالاً شما هم با خواندن عنوان این مقاله کنجکاو شده‌اید که سنگ دولومیت چگونه سنگی است؟ چگونه و با چه اجزایی تشکیل شده است؟

ادامه مطلب »
آهک خام

سنگ آهک

آشنایی با سنگ آهک سنگ آهک یک سنگ رسوبی است که عمدتاً از کربنات کلسیم تشکیل شده است. کلسیم یکی از عناصر نسبتاً فراوان

ادامه مطلب »

درباره صنایع دیرگداز اصفهان

با صنایع دیرگداز اصفهان بیشتر آشنا شوید ...

صنایع-دیرگداز-اصفهان-کجاست
دکمه بازگشت به بالا
سوالی برایتان پیش آمده است؟
×