Strict Standards: Declaration of fa_IRDate::calendar() should be compatible with JDate::calendar($format, $local = false, $translate = true) in /home/dirgodaz/public_html/home/language/fa-IR/fa-IR.localise.php on line 265
خواص آهک کلسینه

 

 خواص آهک کلسینه

 

calcineddolomite22

 

فرمول شیمیایی : CaO
جرم مولی :

56.077 g / mol
 

رنگ :
رنگ آهک خالص سفید می باشد ، شدت سفیدی رنگ آهک بستگی به نوع و مقدار ناخالصی های آن دارد. بطور کلی آهک نسبت به سنگ آهکی که از آن حاصل شده است ، رنگ روشن تری دارد. جذب آب توسط آهک زنده و تبدیل آن به آهک هیدراته باعث سفیدتر و روشن تر شدن آن می گردد.

گرمای ویژه :
گرمای ویژه آهک خالص در حدود 0.2 کیلو کالری بر گرم می باشد و کمی از سنگ آهک بیشتر است.

دمای ذوب و جوش:
دمای ذوب آهک حدود 2580 و دمای جوش آن حدود 2850 درجه سانتیگراد است.

سختی :
سختی آهک بستگی به دمای کلسینه کردن و تراکم آن دارد.

وزن مخصوص :
وزن مخصوص آهک بستگی به ماهیت سنگ آهک و درجه حرارت کلسینه و مدت آن دارد ، وزن مخصوص آهک جهت کاربرد در فولاد حدود 1/4 گرم بر سانتی متر مکعب است.

وزن مخصوص ظاهری :
وزن مخصوص ظاهری آهک بصورت توده ، بستگی به درجه تراکم و ابعاد دانه های آن دارد.

حلالیت در آب :
حلالیت در آب غیر قابل اندازه گیری می باشد زیرا آهک زنده به محض تماس با آب با آن ترکیب شده و این واکنش گرما زا بوده و چنانچه در محیط بسته انجام گیرد میتواند دما را به 300 درجه سانتی گراد برساند.
در هرحال ، حلالیت آهک در آب مربوط به آهک هیدراته است.

پایداری :
آهک زنده در محیط های خشک پایداری خوبی از خود نشان می دهد ولی در محیط های مرطوب کاملا ناپایدار و تبدیل به آهک هیدراته می شود همچنین در محیط های حاوی گاز کربنیک ،آهک زنده ناپایدار بوده و به کربنات کلسیم تبدیل می گردد.